Todmorden - Yorkshire Points Event 9
Youth
Position Number Name Team Category Laps
1 7 Billy Harding Paul Milnes U16 Boy 5 0h 32m 32s
2 102 Dylan Kerfoot Robson Rhos on Sea CC U16 Boy 5 +0h 1m 21s
3 50 Seb Marsh Paul Milnes U16 Boy 5 +0h 4m 32s
4 13 Levi Moody Pedalsport CC U16 Boy 5 +0h 5m 22s
5 31 Jack Fillingham East Bradford CC U16 Boy 5 +0h 6m 59s
6 12 Chris Barnes Seacroft Whs U16 Boy 5 +0h 7m 42s
7 11 Amira Mellor Holme Valley Whs U16 Girl 4 +1 lap + 0h 7m 17s
8 105 Abby Mae Parkinson RST RT U16 Girl 4 +1 lap + 0h 7m 26s
9 26 Alfie Moses Bronte Whs U14 Boy 4 +1 lap + 0h 7m 30s
10 101 Matt Walls Velocity U14 Boy 4 +1 lap + 0h 8m 12s
11 104 Joseph Peatfield Bolton Hotwheels U14 Boy 4 +1 lap + 0h 8m 28s
12 30 Jamie Ridehalgh Airedale Chemical RT U14 Boy 4 +1 lap + 0h 9m 36s
13 19 Oliver Payton Cyclesport Pendle U16 Boy 4 +1 lap + 0h 10m 3s
14 48 Connor Palliser East Bradford CC U16 Boy 4 +1 lap + 0h 11m 16s
15 69 Archie Stewart Mossley CRT U14 Boy 4 +1 lap + 0h 11m 41s
16 5 Jacob Feetham Wakefield Jun Tri U14 Boy 4 +1 lap + 0h 11m 43s
17 9 Leon Crossley Wakefield Jun Tri U16 Boy 4 +1 lap + 0h 12m 33s
18 75 Tim Jones CSP U14 Boy 4 +1 lap + 0h 13m 13s
19 33 Hannah Saville North Mids Youth Sq U16 Girl 4 +1 lap + 0h 13m 38s
20 6 Brandon James Stock Clifton CC U16 Boy 4 +1 lap + 0h 15m 26s
21 103 Jess Willett Heanor Clarion U14 Girl 4 +1 lap + 0h 15m 39s
22 45 Joe Williams Holme Valley Whs U14 Boy 4 +1 lap + 0h 16m 48s
23 2 Joe Parker East Bradford CC U14 Boy 3 +2 laps + 0h 14m 48s
24 32 Sarah Lloyd Wakefield Jun Tri U16 Girl 3 +2 laps + 0h 15m 20s
25 4 Simeon Young Pedalsport CC U14 Boy 3 +2 laps + 0h 16m 16s
26 18 Jack Sumner Wakefield Jun Tri U14 Girl 3 +2 laps + 0h 16m 45s
27 106 Lizzie Watson Paul Milnes U16 Girl 3 +2 laps + 0h 18m 13s
28 107 Harry French Cyclesport Pendle U14 Boy 3 +2 laps + 0h 18m 34s
29 22 Nicole Stiff Pedalpsort CC U14 Girl 3 +2 laps + 0h 21m 51s
30 43 Georgina Mouser Wakefield Jun Tri U14 Girl 2 +3 laps + 0h 19m 56s
Under 10's
Position Number Name Team Category Laps
1 36 Ava Oxley Wakefield Jun Tri U10 Girl 2 0h 6m 31s
2 37 Henry Hollyman KCA U10 Boy 2 +0h 0m 20s
3 38 Tyler Koch Bolton Hotwheels U10 Boy 2 +0h 0m 23s
4 32 Adam Fortune KCA U10 Boy 2 +0h 0m 29s
5 41 Thomas Ford Holme Valley Whs U10 Boy 2 +0h 0m 44s
6 42 Adam Nelson Here Come the Belgians U10 Boy 2 +0h 0m 48s
7 48 Jamie Asquith East Bradford CC U10 Boy 2 +0h 0m 55s
8 70 Thomas Wood Oldham Ruffyeds U12 Boy Wrong Race 2 +0h 0m 57s
9 31 Benjamin Peatfield Bolton Hotwheels U10 Boy 2 +0h 1m 1s
10 35 Marcus Hiley Pedalsport CC U10 Boy 2 +0h 1m 4s
11 13 Toby Kershaw Velocake U8 Boy 2 +0h 1m 7s
12 500 Elizabeth Webster U/A U10 Girl 2 +0h 1m 15s
13 40 Nathan Page East Bradford CC U10 Boy 2 +0h 1m 16s
14 45 Angus Haygarth Here Come the Belgians U10 Boy 2 +0h 1m 51s
15 49 Kayleigh Wells Yorkshire Velo U10 Girl 2 +0h 1m 56s
16 4 Luca Longo Huddersfield Star Whs U8 Boy 2 +0h 2m 11s
17 47 Harry Kershaw Velocake U10 Boy 2 +0h 2m 29s
18 1 Nathan Fortune Pedalsport CC U8 Boy 2 +0h 2m 41s
19 44 Hollie Horobczyc U/A U10 Girl 2 +0h 3m 54s
20 11 Dylan Boyes Huddesrfield Star Whs U8 Boy 2 +0h 4m 17s
21 2 Hannah Whitworth Huddersfield RC U8 Girl 2 +0h 4m 28s
22 43 Jacob Brady U/A U10 Boy 2 +0h 5m 2s
23 5 Josh McParland U/A U8 Boy 2 +0h 5m 59s
24 86 Ella Hampson Huddersfield Star Whs U12 Girl Wrong Race 2 +0h 5m 59s
25 12 Alfie Horobczyc U/A U8 Boy 1 +1 lap + 0h 3m 24s
26 16 Sally Asquith East Bradford CC U8 Girl 1 +1 lap + 0h 3m 40s
27 14 Rowan Selby U/A U8 Boy 1 +1 lap + 0h 4m 1s
28 10 Amos Dukes Huddersfield Star Whs U8 Boy 1 +1 lap + 0h 4m 8s
29 15 Zak Sprockley U/A U8 Boy 1 +1 lap + 0h 4m 13s
30 3 Astrid Hiley Pedalsport CC U8 Girl 1 +1 lap + 0h 4m 42s
Under 12's
Position Number Name Team Category Laps
1 67 Nathan Hawthorn CSP U12 Boy 4 0h 11m 34s
2 68 Lewis Hartley Eastlands Velo U12 Boy 4 +0h 0m 5s
3 65 Jenson Young Pedalsport CC U12 Boy 4 +0h 0m 43s
4 74 Matt Taylor Pedalsport CC U12 Boy 4 +0h 1m 33s
5 89 John Webster Matlock U12 Boy 4 +0h 1m 35s
6 62 Sol Kerfoot-Robson Rhos on Sea CC U12 Boy 4 +0h 1m 58s
7 79 Jack Dorrington CSP U12 Boy 4 +0h 2m 0s
8 75 Mason Hollyman KCA U12 Boy 4 +0h 2m 16s
9 82 Cory Edmondson Cyclesport Pendle U12 Boy 4 +0h 2m 37s
10 73 Jim Brown Holme Valley Whs U12 Boy 4 +0h 2m 48s
11 61 Alex Ridehalgh Airedale Chemical RT U12 Boy 4 +0h 3m 18s
12 84 Jack Ford Holme Valley Whs U12 Boy 4 +0h 3m 28s
13 63 Corinne Side Bolton Hotwheels U12 Girl 4 +0h 4m 22s
14 83 Jack Barlow CSP U12 Boy 3 +1 lap + 0h 3m 31s
15 66 Felicity Gledhill Planet X U12 Girl 3 +1 lap + 0h 3m 35s
16 76 Georgina Ashworth Cyclesport Pendle U12 Girl 3 +1 lap + 0h 3m 43s
17 71 James Ince KCA U12 Boy 3 +1 lap + 0h 4m 55s
18 64 Dominic Rutter CSP U12 Boy 3 +1 lap + 0h 5m 6s
19 69 Tom Whitworth Huddersfield RC U12 Boy 3 +1 lap + 0h 5m 51s
20 87 Ben Selby Huddersfield Star Whs U12 Boy 3 +1 lap + 0h 6m 37s
21 85 Lucy Whearty Pedalsport CC U12 Boy 3 +1 lap + 0h 6m 52s
22 72 Louis Cook Pedalsport CC U12 Boy 3 +1 lap + 0h 7m 8s
23 88 Paul Asquith East Bradford CC U12 Boy 3 +1 lap + 0h 8m 11s
24 81 Lauren Ormes Bolton Hotwheels U12 Girl 2 +2 laps + 0h 7m 58s
25 80 Ruby Boyes Huddersfield Star Whs U12 Girl 2 +2 laps + 0h 8m 40s
26 77 Lewis Kipping East Bradford CC U12 Boy 1 +3 laps + 0h 3m 12s